שוק תחרותי

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המונח "שוק תחרותי" עולה בהקשר של החאה החברתית, ומוצע כפתרון לבעיות השחיתות, הריכוזיות, יוקר המחיה, מצוקת הדיור.

בבדיקה בוויקיפדיה, מונח זה אינו קיים, אלא המונח כלכלת שוק. לעומת זאת, אקו-ויקי כן מציעה הגדרה למונח שוק תחרותי כפתרון למשבר הכלכלי.

הגדרת בסיס למונח "כלכלת שוק", לפי ויקיפדיה

כלכלת שוק (או כלכלה חופשית או שוק חופשי) הוא מונח מתחום ההגות הקפיטליסטית.
זהו כינוי לשוק, שבו כל ההחלטות והפעולות הכלכליות של פרטים (ביחס להעברת כסף, מכירה וקנייה של טובין ושירותים וכדומה) מבוצעות מרצון (באופן וולונטרי) ולא בכפייה.
למונח כמה משמעויות בהקשרים שונים. כמונח כלכלי, על פי הגישה הקלאסית, שוק חופשי הוא שוק שהייצור בו נשלט על ידי היצע וביקוש, כשישנה חתירה הנחשבת "טבעית" ומתמדת של השוק למצב של "שיווי משקל". השוק החופשי משתמש במנגנון המחירים כדי להגיע לשיווי משקל בשוק.
כמונח בשימוש שגור, "כלכלת שוק חופשי" היא כלכלה שבה הפעולה בשוק חופשית באופן יחסי מהגבלות והתערבות ממשלתית ומיושמת בו גישת "לסה פר", בניגוד לשוק שבו שוררת כלכלה מעורבת, כלכלה ריכוזית או כלכלה אטטיסטית.
ביקורת תאורטית ופוליטית על הנחות היסוד של הכלכלה תטען כי מונח זה מוצג כתיאור מצב, בשעה שהוא כלי ליצירת הבניה חברתית להצדקת משטר כלכלי חברתי מסוים.

הגדרת יסוד ל"שוק תחרותי" לפי אקו-ויקי

שוק תחרותי הוא סוג של שוק שבו מתקיימת שורה של תנאים שונים שנועדו להבטיח מיקסום של רווחה חברתית תוך שמירה על גמישות ותחרותיות שנוטים לייחס למוסד השוק באופן כללי.
הוגים כלכליים מזרמים שונים תומכים בשוק תחרותי, להבדיל משוק חופשי. וביניהם הרמן דיילי, דיוויד קורטן ולואיג'י זינגלס.

מקור

קישורים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים