כלכלה מבוססת משאבים

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כלכלה מבוססת משאבים הוא מונח מפתח במודל הכלכלי-פוליטי שמציעים צייטגייסט/פרויקט וונוס/ז'אק פרסקו.

זהו מעין מיש-מש שמח של אלמנטים ליברליים וסוציאליסטיים.


כלכלה מבוססת משאבים מבוססת על הרעיון כי עוני נובע ממעצורים שמונחים בפני הקדמה הטכנולוגית, וכי מעצורים אלה נגרמים בגלל המערכת הכלכלית הנוכחית שהיא מערכת המתרכזת ביצירת רווח. לפי ז'אק פרסקו, הוגה פרוייקט ונוס, אם ההתקדמות הטכנולוגית היתה מתקיימת בצורה עצמאית מהשאלה "איך ליצור עוד רווחים", היא היתה גורמת לכך שעוד משאבים יהיו זמינים לעוד אנשים. שפע משאבים זה, שיתגלה מחדש, יוריד את הנטייה האנושית לעצמאות, שחיתות ותאוות בצע ותחת זה ישען על אנשים העוזרים זה לזה.

רעיון מרכזי לפרוייקט הוא הביטול של כלכלה המבוססת על כסף בדגש על בנקאות ברזרבה חלקית, והתקדמות לכיוון של כלכלה מבוססת משאבים.

פרוייקט ונוס שם דגש על השכלה, אינטליגנציה רגשית, חינוך לאי אלימות והעצמה. הפרוייקט קם מתוך חזון שמתנגד לאלימות, כפייה, מלחמה, עוני ואי שוויון, השחיתות והבזבוז שקיימים כיום.

פרוייקט ונוס שם דגש על אנרגיה מתחדשת רחבת היקף כדי ליצור שפע ותעשייה בת קיימא, תחבורה בת קיימא והיבטים אחרים של כלכלה בת קיימא.

הפרוייקט דוגל בייצוב אוכלוסין בשיטות של חינוך, כדי שאוכלוסיית העולם תוכל לחיות על פי יכולת הנשיאה של כדור הארץ.

עקרונות הניהול של החברה על פי פרוייקט וונוס הם השענות על טכנוקרטיה ומחשבים שיבצעו חישובים בצורה של קוד פתוח ושקוף כדי לנהל משאבי טבע והחלטות חברתיות אחרות. ההשענות על עקרונות מדעיים ועל שקיפות ושיתופי פעולה אמורה לקדם חברה שבה אנשים שאינם מבינים בתחומים מסוימים אינם מקבלים החלטות על סמך הרגשה בלתי מבוססת שלהם או על סמך רגש. השקיפות של עבודות המחשבים והשענות על תכנון שלהם על ידי גוף גדול של אנשים אמורה למנוע מצבים של שחיתות.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] מקורות חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים