ג'ורג' וולדבוט

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכן עניינים

[עריכה] מתורגם מתוך ויקיפדיה אנגלית

ג'ורג' וולדבוט, הן להורים יהודים, נולד בגרמניה ב-1898. הוא למד והוסמך לתואר דוקטור ברפואה בבית הספר לרפואה בהיילדרברג ב-1921. לאחר מכן הוא היגר לארה"ב, ועבד בבית החולים הנרי פורד בדטרויט. הוא התמחה במחקר וטיפול באלרגיות.

בתחום זה, הוא פרסם מספר ספרים ויותר מ-200 מאמרים, חלקם בכתבי-העת של האגודה האמריקאית לרפואה (AMA). ספרו "השפעות בריאותיות של מזהמים סביבתיים" (מהדורה שנייה, מרס 1978) שימש כספר לימוד לאוניברסיטאות בארה"ב ובעולם. וולדבוט היה חלוץ, בחקר האלרגיות ומנהל מרפאות האלרגיה בארבעה בתי-חולים בדטרויט. הוא היה הנשיא של שלוחת מישיגן של הקולג' האמריקאי לרפואת בית החזה, יו"ר "וועדת זיהום האוויר" של האקדמיה האמריקאית לאלרגיה. [2] [3]

[עריכה] זיהוי הרגישות לפניצילין

וולדבוט התבלט עבור מחקרו היסודי אודות הרגישות לפניצילין והלם אנפילקטי, בעיות נשימה הנגרמות מאלרגיה, ובהמשך הקריירה, הנזק הבריאותי הנגרם ממזהמים באוויר. וולדבוט היה הראשון לזהות את הקשר בין אלרגיות לבין "thymic death".

[עריכה] זיהוי נזקי העישון

ב-1953, וולדבוט היה הראשון לזהות ולתאר מחלה חדשה שהוא תיאר כ"תסמונת המעשנים". זה היה הקישור הראשון בין עישון טבק לבין מחלה נשימתית כרונית. עד לנקודה הזו, התופעה היתה מוכרת בתור אסטמה אידיופטית, כלומר אסתמה שסיבתה אינה ידועה.

[עריכה] זיהוי רעילות הפלואור

בשנות ה-50, וולדבוט החל לחקור את רעלות הפלואור, והפך לאחד מראשוני הרופאים שהזהיר נגד מה שהוא האמין היו השפעות פוגעניות של ה[[הפלרה|פלרת מי-השתייה], בעיקר בקרב מטופלים בקליניקת האלרגיה שלו שהוא הגדיר כסובלים מרגישות גבוהה לפלואור. [9] הוא ניהל מחקרים בסמיות כפולה ופרסם את ממצאיו. אחד מהפרסים הרבים שקיבל היה מכתב העת "קוטיס" במרס 1972 עבור מאמר שהוא כתב יחד עם ד"ר V. A. Cecilioni אודות Chizzola Maculae, בו הוא מתאר פגיעות-עור כאמצעי לאבחון הרעלת פלואוריד כרונית. [10][11] כמייסד של ארגון המחקר הבינלאומי לפלואוריד, הוא נחשב לאחד מדמויות המפתח בתנועת ההתנגדות להפלרה במשך שני עשורים [12][13].

סקירה אודות הספר [הפלרה: הדילמה הגדולה] בכתב העת New Scientist, נחתמת במילים אלו:

הדיוטות, כולל כאלו אשר צריכים לקבל החלטות לגבי ההפלרה, יתרשמו ע"י מה שנראה כסבירות של הסוגייה, ... לתרגם].

[עריכה] ספרים

מקור


[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים