אידאולוגיה ופוליטיקה בפולמוס ההפלרה

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיזם ההפלרה

את פולמוס ההפלרה ניתן לנתח מהזווית של האפיון האידאולוגי של הטיעונים, הן מצד תומכי ההפלרה והן מצד המתנגדים. כלומר, זיהוי אלמנטים מתוך השיח הפוליטי שהם לא מדעיים-רפואיים טהורים, כגון תאוריות קונספירציה למיניהן, ניתוחים סוציולוגיים והיבטים דתיים. היבטים אלו חופפים להגדרות של שמאל וימין בפוליטיקה.

זרמים אידאו-פוליטיים בשיח ההפלרה:

  1. ימין: הסקפטיים - ליברליזם קלאסי, "ירוק זה האדום החדש", הקונספירציה הקומוניסטית, אג'נדה 21, הסדר העולמי החדש, האילומינטי, נאצים ובריה"מ
  2. שמאל: קשרי הון שלטון, הזניית המדע, הרפואה והסביבה לשורת הרווח
  3. קונספירציות/דת
  4. ירוקים/טבעונים: התנגדות על רקע נטורליסטי ואיכות הסביבה
  5. אנרכיסטים: תיעוב המדינה ומוסדות השלטון, מעצם ההגדרה

יחד עם זאת, ניתן לנתח את הזרמים הללו לפי מפתח אחר - רציונאליות מודל דת ורוחניות. לפי גישה זו, נבצע אבחנה בין ימין רציונאלי לדתי, בין שמאל רציונאלי למחבק-עצים רוח'ניקי, בין שנאת-ממסד זועמת לאנרכיה מנומקת.

כמובן שאף אחד מבין הטוענים השונים בזירה זו לא יסכים להגדרה הפוליטית שאני מציע כאן - לא משמאל ולא מימין - אנו חיים בעידן ה-א-פוליטי, פוסט-אידאולוגי ואנטי-רציונאלי.

תוכן עניינים

[עריכה] מיון לפי מפתח אידאולוגי

[עריכה] ימין

[עריכה] הנאצים ובריה"מ הקומוניסטית

בשיח ביקורת ההפלרה, נפוצה הטענה שמקור ההפלרה הוא במחנות הריכוז הנאצים, משם לגולאגים הסובייטיים, והלאה לשאר העולם. מטרת ההפלרה, לפי קו-טיעון זה היא, לשבש את תודעתו של הציבור כדי להגביר את המשילות.

טענה זו נשענת על מקור אחד, שכולם מפנים אליו - הספר "האמת אודות הפלרת המים" מאת צ'ארלס פרקינס.

[עריכה] מקורות

[עריכה] אג'נדה 21 וה'קומופאשיזם' החדש

קו טיעון הכורך את הפעילים הירוקים יחד עם הקונספירציה הקומוניסטית העולמית להשתלט על העולם ולהשמיד 95% מהאנושות. הצגה יסודית של טענה זו בעברית: אג'נדה 21 וה'קומופאשיזם' החדש.

וזה, ניסיון להפריך את הטענות המוצגות במאמר: מגדלים של קונספירציה באוויר: על אג'נדה 21 אלון דהן וקומופשיזם, בלוג א.א. קונספירציות, 2014

[עריכה] שמאל

קשרי הון-שלטון-תעשייה-אקדמיה-צבא: הסיפור כאן פשוט - את השחקנים השונים בזירה מעניין רק הרווח הכספי מעסקיהם, גם אם זה על חשבון הרס בריאות האדם והסביבה.

מקורות:


[עריכה] מיון לפי מפתח הרציונאליות

[עריכה] הסקפטיים/ ספקניים

עיקר העמדה שלהם היא הצגת רציונאליות אל מול ההיסחפות הרגשית של הרוח'ניקים, הנטורליסטים והזועמים למיניהם. הם בעצם מציבים אנטי-תיזה אל מול ה"רגשניים", ומזה נגזרת עמדתם, שעיקרה היא היצמדות לעמדת מוסדות המדע והממשל. הם רואים עצמם כשומרי-הסף בני-התרבות אל מול הסתערות ערב-רב נבער וזועם המאיים למוטט את חומות מבצר הנאורות ולהעלות באש את הציביליזציה המתקדמת שלנו.

[עריכה] הרוח'ניקים

באים מעמדה פוסט-מודרנית של אכזבה מהמודרנה, אשר יחד עם שיפור באיכות החיים, שימרה את העוני, הפשע והמלחמות, והחריפה את הרס הסביבה. לפי גישה זו, אין שום קושי לקבל את הטענה שההפלרה היא עוד מאפיין של אותה מדיניות הרסנית, כמו רבות אחרות.

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים