קונספירציה

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המונח "קונספירציה" ו"תאוריית קונספירציה" נכנס יותר ויותר לשיח הביקורתי, פוליטי, חברתי כלכי ואף תרבותי. התיוג "תאוריית קונספירציה הזויה" מהווה אמצעי נוח להגחיך טענות שסותרות את עמדותינו. לעיתים, אף לא נשים לב שאנו מפריכים "תאוריית קונספירציה" באמצעות תאוריה נגדית, אך מכיוון שאנו מאמינים בה, אנו לא מזהים שהיא עונה בדיוק להגדרה של "תאוריית קונספירציה".

ניתן לאפיין את השיח אודות הקונספירטיביות לפי שלושת הגישות הבאות:

תוכן עניינים

שלושת הזרמים בשיח הקונספירטיבי

הקונספירציה האפילה

זהו השיח הקונספירטיבי המוביל, המציג את הטענה בדבר אליטה גלובליסטית מרושעת השואפת להשתלט על העולם, להשמיד 95% מהאנושות ולשעבד את השאר בגולאגים וקולחוזים.

זהו שילוב של ה-"Red Scare" מימי המקארתיזם יחד עם נצרות פנאטית ו-White Sypremacy.

מושגים נפוצים באפיק זה: אחוות סודיות, הבונים החופשיים, האילומינטי, הרפטיליאנים, סדר עולמי חדש, אג'נדה 21, ירוק זה האדום החדש, כמטריילס, Mind control, HAARP, הקרן החדשה לישראל.

קשרי הון שלטון

זו תאוריית-קונספירציה צנועה יותר, אשר מסתפקת בטענה שלעיתים, החלטות של בעלי-עצמה ושליטה (the powers that be), הן בתעשייה, במוסדות המדינה, בתקשורת ובאקדמיה, לפעמים מושפעות משיקולים כלכליים (כגון רווח והפסד, מקסום הרווח, תכנוני-מס, השקעות) ולא ע"י נאמנות עיוורת ומוחלטת לאמת הטהורה ולטובת הכלל.

כך למשל, מנהל או בעלי מפעל אשר בין תוצרי הלוואי שלו יש פסולת מזהמת, יבחרו באופן רציונאלי ובתום-לב לשחרר את הפסולת הזו לאוויר ולים, במקום לסנן או לשלוח לאתר הטמנה בטוח, אך ורק משיקולי חיסכון בטור ההוצאות בספר החשבונות. אין כאן שום כוונת זדון, שום רצון להשמיד את העולם או לשעבד את האנושות, בדיוק כפי שכל אחד מאיתנו זורק את הפסולת המזהמת שלו לפח האשפה הביתי, ללא שום כוונה להשמיד את העולם או לשעבד את האנושות.

אין שום קונספירציה

אין דבר כזה "בעלי עצמה", הם לא משתפים פעולה ביניהם, ובכלל, אף אחד לא משתף פעולה עם אף אחד ולא מתאם שום דבר עם אף אחד, כולנו פזורה אקראית של אטומים בודדים שנעים באופן אקראי במרחב ללא תאום וללא תכנון.

כמו-כן, אף אחד אינו מונע מכוונת זדון או רצון להרע - טבע האדם טוב מיסודו, כך שכל מה שכל אחד עושה רק תורם לרווחת הכלל ולא יכול לגרום נזק.

לאור זאת, כל מי שצועק נגד הרס סביבתי, זיהום, שחיתות, קשרי הון-שלטון ורדיפת-בצע הרסנית הוא קונספירטור הזוי.

מובאות וציטוטים אודות קונספירציות

עידן לנדאו

מה זה קונספירציה? יושבים להם כמה קודקודים בהנהגה, ומגיעים להחלטה. כשלעצמם, הם בטוחים שזאת ההחלטה הכי אינטיליגנטית ביקום. הבעיה הפעוטה היא שהציבור (והעולם כולו) עלולים להתנגד לה, מטעמים מטופשים או קטנוניים. לכן אין ברירה, תופרים להחלטה "חליפה מכובדת", חזות ציבורית שלא תעורר מחאה מיותרת.
מה זה אם לא ההגדרה של שלטון, כל שלטון? תיאורית קונספירציה רק לוקחת את ההגיון הזה כמה צעדים קדימה. המבחן שלה, כמו כל תיאוריה אחרת, הוא המבחן ההסברי: האם היא אכן מסבירה מקסימום עובדות בעזרת מינימום הנחות? להתנגד לתיאוריה רק בגלל יש לה ריח קונספירטיבי זה, לכל היותר, לנקוט עמדה אסתטית ביחס לשאלות עובדתיות. כל עוד אין לך תיאוריה חלופית, גם עם תיאוריה קונספירטיבית צריך להתמודד.

מקור

אדם סמית

15px אנשי אותו ענף נפגשים לעיתים קרובות, אפילו לרגל שמחה או בילוי, אך עד מהרה הופכת השיחה לקונספירציה נגד הציבור, או לאיזו מזימה להעלאת מחירים. 15px
-- אדם סמית, עושר האומות, 1776.

גיא רולניק

15px 20 או 30 התמנונים העסקיים הגדולים במשק חזקים עתה מאי פעם; צריך להיות דג מאוד קטן כדי להצליח להתחמק מלפיתתם. היכולת שלהם להשפיע על החלטות השלטון בעניינים כלכליים, חברתיים ואפילו פוליטיים - אם ירצו - היא גדולה מאי פעם, והיא אחת הסכנות הגדולות ביותר הרובצות כיום לפתחה של הדמוקרטיה והחברה בישראל. 15px
-- גיא רולניק, עורך "דה מארקר", "כוחם של העשירים", הארץ 16.6.06.

ראה גם

מקורות נוספים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים