הפלרה - מסד נתונים

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המטרה: לארגן את הטיעונים באופן נהיר ונגיש.

שיח הביקורת על ההפלרה סובל ממחסור בעובדות רלוונטיות ומקורות, ובמענה לקוי לטיעוני מקדמי ההפלרה. מטרת מסד הנתונים הנוכחי היא לתקן לקונה זו.

האמצעי העיקרי יהיה לפרק את סך השיח לאייטמים ממוקדים. כמו כן, יקושרו טענות שונות ביניהן כדי ליצור רשת של משמעות, ולספק תשובות מדויקות לטיעונים הנפוצים בשיח, משני צידי המתרס.

חטיבות המידע:

תוכן עניינים

[עריכה] ליבת ומהות הוויכוח בין תומכי למתנגדי ההפלרה

ניתן לחלק את פולמוס ההפלרה לשלושה אגפים עיקריים:

  1. יעילות ההפלרה
  2. בטיחות ההפלרה
  3. מה עושים ברחבי העולם

התמיכה בהפלרה מתבססת על רצף מחקרי משנות ה-30 שמראה שחשיפת בני-אדם לפלואור, משפר את עמידות השיניים בפני עששת, כאשר הריכוז המיטבי הוא 1 מ"ג פלואור ל-1 ליטר מי-שתייה, כלומר, שבריכוז כזה, מקבלים רק את התועלת ללא הנזק הנגרם מריכוז גבוה יותר. מקדמי ההפלרה נאחזים בטיעון "הריכוז קובע את הרעילות", כלומר מתחת לסף המוגדר כמזיק, חומרים רעילים אינם מזיקים. על בסיס טענה זו, נקבעו ספים לכל המזהמים.

ההתנגדות להפלרה מתבססת על מחקרים, גם הם מתחילת המאה ה-20, המראים שהפלואור הוא חומר הפוגע ברקמות ותהליכים בחי ובצומח, בכל ריכוז של פלואור - כל יון פוגע, כאשר הנזק העיקרי שלו הוא פגיעה באנזימים.

מוקד נוסף לוויכוח בין מקדמי ומתנגדי הפלרה הוא סוגיית הקונסנזוס, המתודה ואיכות המחקרים, האם הם פורסמו בכתבי-עת מדעיים מכובדים ובעלי-מעמד, האם הם נסקרו על עמיתים מוכרים.

אגפים נוספים לפולמוס:


[עריכה] לקסיקון תמציתי למושגי היסוד

צורת היסוד של הלוגנים טהורים היא מולקולה דו-אטומית. בטבע מופיעים ההלוגנים בתרכובות רבות, ולא ניתן למצוא אותם בצורתם הטהורה בשל פעילותם הכימית הגבוהה. כאשר הלוגן בא במגע עם מתכת, נוצר מלח.
להלוגנים יש שבעה אלקטרונים ברמת האנרגיה החיצונית (7 אלקטרוני ערכיות); דבר זה גורם להלוגנים להיות פעילים במיוחד, ולהגיב בעוצמה עם חומרים רבים. פלואור, בנוסף, הוא היסוד האלקטרושלילי ביותר בכל הטבלה המחזורית; גם עובדה זו אחראית לכך שזהו אחד היסודות הפעילים ביותר. מקור: ויקיפדיה עברית
ההרס של העששת נגרם על ידי יצירת חומצות (בייחוד חומצה לקטית – חומצת החלב) כתוצאה מחילוף החמרים (המטבוליזם) של חיידקים מסוימים הנמצאים על משטחי השיניים ומתסיסים סוכרים. בעקבות יצירת החומצות מתרחש תהליך של דה-מינרליזציה מקומית של האמייל (המסת המינרלים כמו הסידן והזרחן מתוך חומר השן), וכך מתחיל התהליך העששתי של הרס השן. ויקיפדיה

[עריכה] אינדקס טיעונים

[עריכה] תחלואים שהמתנגדים קושרים להפלרה

רשימה מתוך אתר FAN

קטגוריה זו קשורה לבטיחות ההפלרה.

[עריכה] יעילות ההפלרה

בסיס האמונה ביעילות ההפלרה הם הניסויים שבוצעו בארה"ב בשנות ה-40, כגון ניסוי גראנד רפידס, ומחקרי יעילות נוספים שבוצעו מאז.

יחד עם זאת, קיימים מחקרים השוללים את טענת היעילות. כמו-כן, קמה ביקורת על אותם מחקרים ראשוניים של שנות ה-40. בנוסף, דו"ח יורק קבע שאיכות רוב המחקרים ירודה, כך שהם לא ראויים לשמש כמצע מדעי קביל לביסוס טענת יעילות ההפלרה.

[עריכה] המסמכים הקובעים בשיח ההפלרה

[עריכה] בעולם

[עריכה] בישראל

[עריכה] ההפלרה בעולם

קטגוריה זו חופפת ל"עמדת המוסדות" ולרשימת המתנגדים להפלרה - כל מדינה היא מיקרו-קוסמוס של פולמוס ההפלרה הכלל-עולמי.

[עריכה] מתנגדים משמעותיים

[עריכה] בעולם


[עריכה] בישראל

אנו מבצעים אבחנה בין דמויות וארגונים בעבר לבין ההווה - רוב הפעילים בעבר פרשו מזירת הפעילות נגד ההפלרה. בין היתר, בעקבות איסור ההפלרה ע"י שרת הבריאות יעל גרמן באוגוסט 2014. עם כניסת שר בריאות חדש לתפקיד בעקבות הבחירות ב-17.03.2015, יש ציפייה להחזרת ההפלרה, שתעורר חזרה את זירת המאבק. זו תהיה הזדמנות לשחקנים וותיקים וחדשים להיכנס לזירה. בעת ההיא, נעדכן את רשימת הפעילים בהווה.

[עריכה] בעבר

[עריכה] בהווה

[עריכה] ראו גם

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים