דו"ח יורק

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אייטם זה מהווה חלק מפרוייקט ההפלרה

הבהרה קצרה שפורסמה כ-3 שנים לאחר פרסום הדו"ח. מקור

מה "דו"ח יורק" באמת מצא, פורסם ב-28.10.2003

תצהיר מאת "המרכז לביקורת והפצת מידע" (CRD)


ב-1999, משרד הבריאות (של בריטניה) הטיל על ה-CRD את המשימה להוביל סקירה שיטתית של היעילות והבטיחות של הפלרת מי השתיה. הסקירה התמקדה בהשפעות על עששת השיניים, אי-שוויון חברתי ותופעות-לוואי פוגעניות. הסקירה פורסמה באתר ה-CRD וב-BMJ באוקטובר 2000.

אנו [חברי הוועדה] מוטרדים מהפרשנות השגויה והמתמשכת של הממצאים שלנו, ואנו חושבים שחשוב שמקבלי ההחלטות יידעו מה הם הממצאים האמיתיים של הסקירה שערכנו. לאור זאת, אנו דוחקים את הצדדים המעורבים בפולמוס ההפלרה ובקביעת המדיניות, לקרוא את מסקנות הסקירה במלואן.


לא הצלחנו למצוא ראיות אמינות באיכות טובה בספרות ההפלרה ברחבי העולם.

הראיות שמצאנו מעלות את האפשרות שלהפלרת מי-השתייה עשויה להיות השפעה מטיבה קלה, אך הטווח עשוי להיות בכל נקודה בין השפעה מהותית לבין פגיעה קלה בשיני הילדים.

ההשפעה המטיבה מתקיימת במחיר של עליה בסבירות של פלואורוזיס (שיניים מנומרות). איכות הראיות התומכות היתה נמוכה.

לא נמצא קישור בין ההפלרה לבין השפעות מזיקות/תופעות לוואי כגון סרטן, עצמות שבירות, ותסמונת דאון. יחד עם זאת, אנו מתרשמים שלא ידוע מספיק בנושא עקב האיכות הנמוכה של הראיות.

הראיות לגבי צמצום אי-השוויון בבריאות השן הן באיכות נמוכה, לא אמינות וסותרות.

מאז פרסום הדו"ח באוקטובר 2000 [עד לפרסום הודעה זו ב-28.10.2003] לא פורסמה אף סקירה אמינה שעשויה לסתור את ממצאי דו"ח יורק. כפי שהודגש בדו"ח, רק מחקרים באיכות באיכות גבוהה יכולים למלא את החסר בידע אודות היבטים אלו ואחרים אודות ההפלרה. שימוש בראיות באיכות דומה או נמוכה מאלו שנכללו בדו"ח, לא משנה באיזה כמות/היקף, לא יענו על צורך זה.


ראו גם

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים