"אנו מכריזים בזאת" - הקראה משותפת של מגילת העצמאות(נשמע מגניב כנסו לקישור)

מתוך שקוף באוהל
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שדרות רוטשילד, מול בית מס' 16, המיקום המקורי של הכרזת העצמאות (ליד פסל דיזנגוף על הסוס).

Description: מדינת ישראל הוכרזה בשדרות רוטשילד. לפני קצת יותר מ-63 שנה התכנסו חברי מועצת העם במוזיאון העירוני בשדרות רוטשילד 16, ודוד בן גוריון הקריא את נוסח הכרזת העצמאות. עם סיום הקריאה הפכה מועצת העם למועצת המדינה הזמנית, ומדינת ישראל הפכה למדינה ריבונית.

בשבועיים האחרונים שוב חווה השדרה רגע היסטורי מתמשך. מחאת האוהלים, שהחלה בכמה צעירים שמאסו במחירי הדיור ועברו לגור באוהלים בשדרה, הפכה למפגן זעם עממי כנגד המדיניות הכלכלית והחברתית של כל ממשלות ישראל בשנים האחרונות. העם דורש צדק חברתי, וכבר לא מתבייש בזה.

מגילת העצמאות אינה מסמך מחייב מבחינה משפטית במדינת ישראל. קשה שלא להתרשם מהכוונות הטובות המונחות בבסיסו, מהרצון להפוך את ישראל לחברה צודקת ה"מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל", מההכרה במרחק העצום שעברנו מאותן כוונות טובות להיכן שאנו כיום.

הרעיון של האירוע פשוט: הקראה פומבית (כי אין כבר שום בן גוריון) של מגילת העצמאות, בפי כולנו, לא בצעקה ולא בלחישה אלא בקול רם וברור, מול הבית ברוטשילד בו הוקראה לראשונה. כמו בפעם הראשונה, גם הפעם נעשה זאת ביום שישי אחר הצהריים, מוקדם מספיק כדי שהחברים שומרי השבת יוכלו להשתתף.

לאחר ההקראה יוזמנו הנוכחים לשירת התקוה, ולאחר מכן מומלץ להצטרף לאחד המאהלים לקבלת השבת, או סתם לשתות בירה נחמדה ברחוב רוטשילד. כאן הוכרזה המדינה שלנו, ובשישי הקרוב נכריז שוב ביחד, מתוך מאהל המחאה, שלא ויתרנו על אף אחת מהכוונות הטובות שהיו כאן כשהמדינה הפכה למציאות.

המיקום הוא בשדרה עצמה, מול בית מס' 16, לא רחוק מפינת רחוב הרצל, ליד הפסל של דיזנגוף על הסוס. לנוכחים יסופקו עותקים מודפסים של הכרזת העצמאות. אם אתם מתכוונים להגיע, ואם אתם מסכימים לרעיון, אנא עזרו להפיץ אותו הלאה. (אנא הגיעו מוקדם מספיק, על מנת שנוכל להתחיל בהקראה בארבע בדיוק)


כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים